środa, 28 grudnia 2011

Szóste spotkanie mDKK !

W osatnim czasie odbyło się już szóste spotaknie mDKK,na którym omawiano książkę  Carlosa Ruiza Zafona pt. „Marina”.
Śmiało można stwierdzić,że powieść ta nie  przypadła wszystkim  do gustu.

alt

Krótko o treśći:
 Głównym bohaterem jest Oscar Drai, piętnastoletni chłopiec, który wychowuje się w internacie. Pewnego dnia spacerując ulicami miasta, odkrywa zapomnianą dzielnicę zniszczonych domostw, gdzie jak się okazuje mieszka tytułowa Marina. W tym momencie losy obu postaci stają się nierozerwalne, aż do samego zakończenia książki. Tytułowa bohaterka jest rówieśniczką Oscara, mieszka w zrujnowanym pałacu wraz z ojcem i kotem o imieniu Kafka. Wspólnie postanawiają  przeżyć przygodę i poznać tajemnicze zakamarki Barcelony. Tak trafiają na cmentarz, gdzie spotykają tajemniczą damę w czerni, która regularnie raz w miesiącu odwiedza bezimienny cmentarz. Czarnego motyla, upiorne marionetki i masę innych postaci. Wraz z nimi bohaterowie odkrywają kolejne elementy zagadki, która przepełniona jest wielkim uczuciem, ale także okrucieństwem, strachem a nawet śmiercią.

Moim zdaniem,Zafon stworzył znakomity klimat grozy, który sprawia, że czytelnik na każdej stronie książki ma wrażenie, że za chwilę coś się stanie.Jedank wydaje mi się,że to książka, która przeznaczona jest najwyraźniej dla dzieci. Największym minusem „Mariny” jest przewidywalność następujących po sobie scen i niestety bardzo przekoloryzowana rzeczywistość. Czytając tę powieść ma się wrażenie, jakby została napisana na wzór bajki, a nie książki z pogranicza realizmu magicznego. Młodzież, która lubi oglądać horrory i czytać kryminały na pewno będzie zadowolona.


Okładka - Marina



Na następne spotkanie mDKK,ZAPRASZAMY  już w Nowym 2012 Roku, będziemy omawiać książkę Tomasza Szlendaka pt. „Leven”.

piątek, 9 grudnia 2011

Dan Brown ,, Cyfrowa Twierdza’’

Dan Brown ,, Cyfrowa Twierdza’’ Jedną z najbardziej popularnych książek w ostatnich latach z pewnością stał się,, Kod Leonarda da Vinci’’ którego autorem jest Dan Brown. Jednak pisarz ten napisał także wiele innych książek, które potwierdzają jego autorski geniusz. Jedną z nich jest Cyfrowa Twierdza.
Susan Fletcher – szef kryptologów tajnej amerykańskiej agencji rządowej NSA o ilorazie inteligencji wyższym niż Bill Gates  oraz  David Becker – profesor lingwistyki na uniwersytecie. Oboje tworzą parę zakochanych, którzy mają się niedługo pobrać. Jednak pewnego dnia Suzan zostaje wezwana do biura w sprawie nagłego wypadku. Wypadek ten okazuje się niezłą intrygą, w którą wplątany jest także jej narzeczony. David zostaje wysłany na misję do Hiszpanii. Jego zadaniem jest przywiezienie rzeczy po zmarłym Enseiu Tankado, który wcześniej także pracował jako kryptolog dla NSA. Zadanie niby proste, lecz wśród rzeczy zmarłego czegoś brakuje... ….. 
            Książka bez zbędnego,,gadania’’ i nudzących opisów. Chciałabym ją szczególnie polecić ludziom o umysłach ścisłych, którzy twierdzą, że literatura jest nudna i nie mająca nic wspólnego z ich zainteresowaniami.

Recenzja:M.Osmańska



Zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w piątek na 16.00-w Bibliotece Miejskiej.

piątek, 2 grudnia 2011

Lektura -Granica

Granica - powieść autorstwa Zofii Nałkowskiej, wydana po raz pierwszy w 1935 roku. Opowiada o losach Zenona Ziembiewicza, jego karierze i miłosnych problemach.


Bohaterowie
* Zenon Ziembiewicz - główny bohater; inteligent, którego kariera ulega szybkiemu rozwojowi
* Elżbieta Biecka - żona Zenona, arystokratka
* Justyna Bogutówna - kochanka Zenona, pochodząca z ubogiej rodziny
* Walerian Ziembiewicz - ojciec Zenona, posiadacz licznych kochanek, ubogi arystokrata
* Żańcia Ziembiewicz - matka Zenona
* Cecylia Kolichowska - ciotka Elżbiety
* Karol Wąbrowski - przyjaciel Zenona, syn Cecylii






http://w245.wrzuta.pl/audio/8rrwbKwMBFr/granica_streszczenie





Logo Jooble
jooble.com.pl



Akcja powieści rozgrywa się w pierwszej połowie lat 30., w prowincjonalnym mieście oraz w Warszawie, gdzie wyjeżdża Elżbieta. W utworze pojawiają się także nazwy innych miejscowości, np. Boleborza - miejsca urodzenia Zenona.
Główny bohater, Zenon Ziembiewicz, obserwując pełne kompromisów życie rodziców, zwłaszcza ojca, obiecuje sobie, że będzie żył zupełnie inaczej. Tymczasem wciąż przekracza granice, które sobie ustanowił. Nawiązuje romans z prostą dziewczyną, Justyną Bogutówną, który kontynuuje będąc narzeczonym a potem mężem Elżbiety Bieckiej (przekracza granicę moralną). Godzi się pisać pod dyktando, pracując jako redaktor pisma „Niwa”, bo dzięki temu ma pieniądze i pracę (przekracza granicę własnej wolności, staje się niewolnikiem, traci tożsamość). Dzięki tym posunięciom Zenon pnie się po szczeblach kariery: zostaje prezydentem miasta. Jego pierwsze posunięcia są pozytywne: zamienia piwiarnię na przedszkole, stara się poprawić los ubogich. Kiedy jednak strajkujący robotnicy, którym chce się zabrać miejsca pracy i obniżyć pensje, wychodzą na ulicę, Zenon wydaje rozkaz strzelania do nich. Wcześniej nakłonił Justynę, by dokonała aborcji. W finale powieści Zenon popełnia samobójstwo.
Pisarka poruszyła w powieści problematykę moralną, społeczną (los biedoty, kamienica Cecylii Kolichowskiej), egzystencjalną (specyfika ludzkiego życia, wpływ okoliczności na ludzkie wybory). Ciekawie skonstruowana fabuła, liczne analizy stanów, emocji, przeżyć sprawiają, że powieści można potraktować jako studium psychologiczne, ale także jako portret społeczeństwa polskiego 20-lecia międzywojennego, w którym dochodzi do coraz większych przepaści między bogatymi a ubogimi.