czwartek, 26 stycznia 2012

Inny Świat -streszcznie

Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego został wydany po raz pierwszy w języku angielskim w 1951 roku w Londynie. Wydanie polskojęzyczne ukazało się w Londynie w 1953 roku. "Inny świat" łączy różne gatunki literackie: opowiadanie, esej, rozprawę socjologiczną i polityczną.

Jest to zapis doświadczeń narratora-bohatera z pobytu w sowieckim łagrze. Powieść jest wstrząsającym świadectwem bestialstwa ludzi, ale także bezprzykładnego bohaterstwa w walce o zachowanie własnej godności, honoru, o odzyskanie wolności. Narrator, występujący pod imieniem i nazwiskiem Grudziński podjął głodówkę protestacyjną, walcząc o zwolnienie z obozu. W książce opisał między innymi mękę człowieka głodnego. Jego prywatna walka przyniosła sukces - odzyskał wolność. Nie wszystkim się powiodło. Książka zawiera portrety oprawców i ofiar. Rusto Karinnen był człowiekiem, który podjął próbę ucieczki z obozu. Nie udało mu się to. Został skatowany, ale przeżył. Twierdził, że z obozu nie ma ucieczki. Kostylew uciekł we własną odwagę, nawet za cenę olbrzymiego cierpienia. Żeby nie pracować dla oprawców, codziennie opalał sobie rękę nad ogniem. Dla Natalii Lwownej swoistą konfrontacją dwóch systemów władzy stały się Zapiski z domu umarłych - powieść F. Dostojewskiego, w której opisał życie więźniów na zesłaniu. Pożyczyła ją narratorowi.
Społeczność więzień i łagrów była złożona z ludzi różnej narodowości, różnych grup społecznych i zawodowych. W większości są to więźniowie polityczni, wrogowie państwa radzieckiego. Są to Polacy, Niemcy, Gruzini, Uzbecy, Ukraińcy, Rosjanie i in. Śledząc ich losy jednostkowe i zbiorowe, autor interesuje się problemem wpływu obozu na człowieka. Śledzi zwłaszcza utratę godności ludzkiej za sprawą wyniszczającej pracy i głodu. Niejednokrotnie zastanawia się do jakich czynów zdolny jest nieszczęśliwy, poniżany człowiek. Zadaje sobie pytanie, gdzie jest kres poniżenia, dno człowieczeństwa. Nie ocenia, tym bardziej nie potępia ludzi, których głód doprowadził do obłędu, nie sądzi kobiet, które oddają się z głodu. Uważa, że nie ma prawa osądzać poniżonych, a potępiać należy tylko sprawców nędzy ludzkiej.
Powieść Inny świat została wydana w 1951 r. (Londyn), a w Polsce w 1988 r. Pisarz broni w niej prawa każdego człowieka do wolności, oraz niezależnej od warunków moralności. Nikogo przy tym nie ocenia, nie osądza.




Pozdrawiam !

sobota, 14 stycznia 2012

Dziesiąty Krąg -Jodi Picoult

Dziesiąty Krąg -Jodi Picoult
W dziesiątym KRĘGU (najgorszym) znalazła się rodzina Stone'ów- rysownik komiksów Daniel, jego żona Laura- wykładowczyni specjalizująca się w twórczości Dantego oraz ich czternastoletnia córka Trixie. Przeżywają bowiem poważny kryzys. Daniel nie potrafi znaleźć wspólnego języka z córką wchodzącą właśnie w trudny okres dojrzewania. Laura potajemnie spotyka się z kochankiem.
Trixie z kolei przeżywa pierwszy zawód miłosny- jej były chłopak Jason porzuca ją dla innej. Zrozpaczona dziewczyna wpadła na pewien pomysł. Na imprezie, na której znaleźli się oboje, zaczęła flirtować z obcym chłopakiem, by wzbudzić zazdrość swojego eks. Powiodło się- Jason sprawia rywalowi lanie, a potem bierze w ramiona Trixie. Nie wiadomo, co się dalej działo. Gdy kolejny raz widzimy dziewczynę, jest w ciężkim szoku i powtarza, że została zgwałcona przez Jasona (on oczywiście twierdzi, że do zbliżenia doszło za jej zgodą).
Daniel zaprzysięga chłopakowi zemstę. Jego świat wali się wkrótce nie tylko z powodu tragedii córki- odkrywa prawdę o romansie żony. Oskarża Laurę, że gdy Trixie przeżywała straszne chwile, ona w najlepsze figlowała z kochankiem. Małżeństwo jest o krok od rozstania. Laura wkrótce kończy romans i próbuje mozolnie odbudować więź z mężem. Sytuacja komplikuje się, gdy Trixie, nie mogąc sobie poradzić z traumatycznymi przeżyciami, ucieka na Alaskę.
 Zrozpaczeni rodzice wyruszają w długą i niełatwą podróż, żeby ją odnaleźć. Czy odnajdą w sobie siłę, by rodzina przetrwała? Czy piekło ostatnich miesięcy wypaliło w nich wszystko, czy na dnie dziesiątego kręgu można jeszcze dojrzeć na górze światełko nadziei?
Opowieść to mroczna, pełna silnych emocji. Wrażenie ciągłego niepokoju podkreślają także fragmenty komiksu rysowanego przez Daniela. Chyba nieprzypadkowo są one czarno- białe... Ten mrok wciąga nas z hipnotyczną siłą.. Piekielnie dobra książka!


Polecam również niesamowicie gorąco książkę tej autorki pt. Karuzela uczuć !
cudowna.

Pozdrawiam i zapraszam do czyatnia!:)